flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Порядок подання заяв

14 листопада 2012, 14:47

Порядок подання заяв, позовних заяв, скарг до суду та їх

прийняття

 

Згідно із Конституції країни, права і свободи людини захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцево о самоврядування, посадових і службових осіб ( стаття 55).

 

Відповідно до статті І    Конституції України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

 

Судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції.

 

Найвищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний Суд України. Вищими судовими органами спеціалізованих судів є відповідні вищі суди.

 

Правосуддя в Україні здійснюється у порядку цивільного, кримінального та господарчого процесу.

 

Суди (загальні) розглядають справи щодо спорів, що виникають з цивільних, сімейних, трудових, кооперативних та інших відносин, за умови, що однією із сторін у спорі є громадянин, який не є суб'єктом підприємницької діяльності.

 

Па господарчий суд покладено вирішення всіх господарських спорів, стороною в яких є суб'єкти підприємницької діяльності: юридичні особи або громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи ( стаття 1 ГПК України).

 

Всі суди мають право переглядати у зв'язку з ново виявленими обставинами постановлені ними рішення, ухвали, постанови, що набрали законної сили ( ст. 361 ЦПК України).

 

Підсудність цивільних справ.

 

Усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються судами першої інстанції: районними, районними у містах, міськими та міськрайонними судами.

 

Позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції, де вона реєструється, оформлюється та за автоматичним розподілом передається судді на розгляд.

 

Позови подаються в суді за місцем проживання відповідача. Позови до юридичних осіб подаються за їх місцезнаходженням. Правило загальної підсудності поширюється на всі справи позовного провадження, за винятком тих, для яких ЦПК встановлюється інший вид підсудності ( ст. 109 ЦПК України).

 

Для окремої категорії справ (ст. 110 ЦПК) встановлена підсудність за вибором позивача. Зокрема, позови про стягнення коштів та утримання і про встановлення батьківства, позови працівників, що випливають з трудових правовідносин, позови, що випливають з авторського права можуть подаватися також за місцем проживання позивача.

-

Позови про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, у зв'язку із втратою годувальника, а також про відшкодування шкоди, заподіяної майну громадян або юридичних осіб, можуть пред'являтися за місцем проживання позивача, відповідача або за місцем заподіяння шкоди.

Ст.114 ЦПК передбачена виключна підсудність

1.  позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред'являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.

2.  Позови про виключення майна з опису пред'являються за місцезнаходженням цього майна або основної його частини.

3.  Позови кредиторів спадкодавця, що подаються до прийняття спадщини спадкоємцями, пред'являються за місцезнаходженням спадкового майна або основної його частини.

4.  Позови до перевізників, що виникають з договорів перевезення вантажів, пасажирів, багажу, пошти, пред'являються за місцезнаходженням перевізника.

 

Наслідки порушення правил підсудності:

 

Якщо суддя, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, встановить, що справа не підсудна цьому суду, заява повертається позивачеві для подання до належного суду, про що виноситься ухвала. Ухвала суду разом із заявою та всіма додатками до неї надсилаються позивачеві ( ст.115 ЦПК).